logo-samandehi

تشریح چشم انداز،اهداف و استراتژیهای انجمن شهریار نگار

جوامع مترقی از سه بخش عمومی یا دولتی،بخش خصوصی و سازمانهای مردم نهاد تشکیل گردیده اند.

یکشنبه, 28 خرداد 1396 ساعت 08:36 نوشته شده توسط  تیم تولید محتوی شهریار نگار اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

در جوامع مترقی نقش سازمانهای مردم نهاد پررنگ بوده و در واقع انجمنهای مردم نهاد دولتهای سایه را تشکیل میدهند.

از آنجا که مدیران دولتی لاجرم به براورده نمودن خواسته های منابع قدرت و ثروت میباشند ،این فشارها و ملاحظات سیاسی موجب می‌شود دولتها نتوانند وظایف خود را آنطور که باید و شاید  و رسالت آنهاست انجام دهند. اینجا است که نقش انجمن‌های مردم نهاد به عنوان ضلع سوم در جوامع مترقی پر رنگ می‌شود...

 

شهریار نگار انجمن مردم نهاد پیشرو در غرب استان تهران

آنچه در این نوشتار میخوانید:

فلسفه وجودی انجمنهای مردم نهاد

آسیب شناسی فعالیت انجمنها

اهداف و برنامه های انجمن شهریار نگار

بومی سازی تجارب بین المللی سازمانهای مردم نهاد

     

در این متن بر آنیم با توضیح کارکردهای صحیح و تشریح فعالیتهای انجمنهای مردم نهاد اهداف،برنامه ها و استراتژی های انجمن شهریار نگار را جهت اطلاع شهروندان شرح دهیم.

مدیریت دولتی همواره تحت تاثیر عوامل و ذی نفعان قدرت بوده است.همواره سیاستمداران و سرمایه داران به عنوان عوامل مهم و اثر گذار بر تصمیمات مدیران دولتی مطرح بوده اند.از آنجا که مدیران دولتی لاجرم به براورده نمودن خواسته های منابع قدرت و ثروت میباشند ،این فشارها و ملاحظات سیاسی موجب می‌شود دولتها نتوانند وظایف خود را آنطور که باید و شاید  و رسالت آنهاست انجام دهند. اینجا است که نقش انجمن‌های مردم نهاد به عنوان ضلع سوم در جوامع مترقی پر رنگ می‌شود. این سازمانهای مردمی داوطلبانه بر فعالیتهای دولتها نظارت نموده و بخشی از وظایف دولتها را که به دلیل کمبود منابع و یا تاثیر ذی نفعان ابتر مانده اند به انجام میرسانند و نقشی واسطه‌ میان مردم و دولت‌ها ایفا میکنند.در واقع انجمنهای مردم نهاد قدرتمند تنازع قدرت سیاسیون و سرمایه داران  و دولتها را متوازن کرده  و از این طریق نقشی مهم در اجرای دموکراسی و عدالت اجتماعی ایفا مینمایند.

مشارکت شهروندان ، موجب افزایش و ارتقای سطح آگاهی اجتماعی می‌شود. از سوی دیگر این مشارکت، اجتماعی‌شدن و فرهنگ‌پذیری افراد را به‌دنبال دارد و تمرینی برای کار گروهی و زندگی جمعی توأم با آزادی و دمکراسی است.

 

سازمان های مردم‌نهاد  بخشی از ساختار دولت نیستند، اما نقش بسیار مهمی به‌عنوان واسطه بین افراد جامعه (سلولهای جامعه) با یکدیگر و قوای حاکم ایفا می‌کند.هرقدر سمن ها قوی تر باشند و نقش خود را   به درستی ایفا نمایند این ارتباط قوی تر بوده و موجب توسعه بهتر جوامع خواهد  گردید.

 

مهمترین نقشهای انجمنهای مردم نهاد عبارتند از:

برنامه ­ریزی: در این مرحله تشکل‌های مردمی با ایفای نقش مشورتی، درشکل ­گیری برنامه ­ریزی مشارکتی و برنامه ­ریزی در راستای توسعه پایدار بسیار موثر خواهند بود.

اجرا : در این مرحله تشکلهای مردم نهاد از اساسی‌ترین اشاعه‌دهندگان  تفکر توسعه پایدار محسوب محسوب شده و نقشی موثر در فرایندهای اجرائی ایفا مینمایند.

نظارت: اگرچه اشاعه تفکر پایدار نیازمند اهتمام دولتی و مردمی است اما زمانی که گروه­های مردمی دغدغه ­مند، خود بر عموم جامعه و دولت­ها نظارت کنند می ­توانند خط مشی‌های تعیین شده را دنبال کرده و در تحقق چشم­ انداز و اهداف برنامه نقش‌آفرینی موثری ایفا کنند.

       سازمان هاي مردم نهاد (سمن ها)، راهکار نهائی و لایه پنهان موثر در ارتقاي سلامت  اجتماعی و سیاسی جوامع هستند. اين سازمان ها داوطلبانه و مستقل از دولت بوده و در عين غيرانتفاعي بودن، در خدمت مردم هستند و به همين دليل، صداي مردم ناميده مي شوند.
       در کشور‌های توسعه یافته فرهنگ فعالیت اجتماعی و حضور انجمن‌های مردم نهاد، نهادینه شده است اما در ایران فرهنگ پذیرش سازمانهای مردم نهاد در مراحل ابتدائی شکل گیری است و باور عمومی در خصوص اثر گذاری انجمنهای مردم نهاد وجود ندارد.در واقع  برخی سیاسیون و سرمایه داران با آگاهی از نقشهای سازمانهای مردم نهاد و تاثیر آنها در توازن قدرت مایل به نهادینه شدن فرهنگ مشارکت اجتماعی شهروندان از طریق سازمانهای غیر دولتی نمیباشند.

        از سوی دیگر  در کشورهائی با  نظام اقتصاد رانتی که اقتصاد در انحصار دولت است ،خصوصا کشورهای متکی به درامد صنعت نفت، با اقتصاد کاملا دولتی و شبه دولتی مواجه هستیم.در چنین فضایی شرایط برای فعالیت سازمانهای مردم نهاد بسیار سخت میشود چرا که فلسفه وجودی انجمن‌های مردم نهاد، عدم وابستگی به دولتهاست .در شرایطی که ساختار اقتصادی حتی فرهنگی،اجتماعی و سیاسی در چنین کشورهائی دولتی و شبه دولتی است فعالیت سازمانهای مردم نهاد در سایه دولتها قرار خواهد گرفت .در این شرایط مدیران انجمنهای مردم نهاد میبایست با استفاده از علم و هنر مدیریت و مهارتهای فردی به گونه فعالیت انجمنها را هدایت نمایند که علاوه بر تعامل با دولتها و بهرمندی از یاری آنها ،خدشه ای به استقلال انجمنهای مردم نهاد وارد نشده و این سازمانها کارکردهای اصیل خودر را به صورت صحیح به انجام رسانند.
     در این شرایط زمانی که فعالیت انجمن‌های مردم نهاد مطابق اهداف و رویکرد‌های دولتی باشد، با محدودیت های کمتری فعالیت خواهند نمود اما  اگر در خلاف این مسیر حرکت کنند، کار برای آنها بسیار دشوار  خواهد بود. از این رو، انجمن‌ها باید زمانی که فضای باز سیاسی ایجاد می‌شود، نهایت بهره را برده و ریشه‌های خود را تقویت کنند تا اگر این فضا تغییر کردِ، آنقدر توانمند شده باشند که بتوانند به فعالیت خود ادامه داده و نقشهای اساسی خودرا ایفا نمایند.
ضعف انجمن‌های مردم نهاد در ایران بیشتر از ضعف فرهنگی جامعه نشات می‌گیرد. جامعه ایرانی هنوز باوری به انجمن‌های مردم نهاد ندارد و آن را پذیرا نیست،. علاوه بر آن ضعف مهارتی مدیران انجمن‌ها و نداشتن تجربه کافی و پیشینه این قبیل فعالیتها منجر به فعالیت‌های محدود آنها می‌شود و مهم تر از آن فرهنگ پذیرش انجمنهای مردم نهاد بین برخی مسئولین و سیاسیون نیز نهادینه نشده است که این امر نیز به نوبه خود در پائین آمدن کارائی سازمانهای مردم نهاد موثر است.

   با رجوع به تعاریف و نقشهای اشاره شده برای انجمنهای مردم نهاد که غالبا در محیط های توسعه یافته گسترش یافته اند و تحلیل شرایط کشورهای در حال توسعه در میابیم در مقام عمل ،فعالیت تشکلهای مردم نهاد در اینگونه جوامع با چالشها و مصائب فراوانی همراه بوده و گاها هزینه های گزافی برای فعالین اجتماعی در بر خواهد داشت.

    عدم پذیریش ایدئولوژیک فعالیت انجمنهای مردم نهاد توسط منابع قدرت و ثروت(با توجه به کارکردهای غلط که این منابع را تبدیل به منبع ثروت و قدرت نموده و فعالیت انجمنهای مردم نهاد مغایر با کارکردهای غلط اما مطلوب این منابع است) موجب کارشکنی و ایجاد سد هایی سخت در برابر فعالیت این تشکل هاست.

   ساختار دولتی و شبه دولتی کشور های در حال توسعه (تمام امکانات و منابع ثروت و قدرت به نحوی دولتی و شبه دولتی میباشند)موجب گردید تشکلهای مردم نهاد در این کشورها لاجرم به صورتهای مختلف وابسته به دولت و سازمانهای وابسته آن باشند

 


      طبق قانون و بر اساس بندهای گنجانیده شده در اساسنامه انجمن‌های مردم نهاد در ایران، فعالیت این انجمنها غیر تجاری و  است و این چنین عباراتی در تمام کشور‌ها وجود دارد و فعالیت انجمن‌های مردم نهاد یک فعالیت داوطلبانه است. با این وجود، این بدان معنا نیست که انجمن ها نمی‌توانند کارمند حقوق بگیری داشته باشند. به عبارت دیگر اگر انجمن‌های مردم نهاد به سطحی از گستردگی فعالیت و درآمد زایی برسد، می‌تواند برای انجام امور اداری خود کارمندانی را استخدام کند اما مدیران و اعضای داوطلب، حقوقی دریافت نمی‌کنند. انجمن های مردم نهاد باید روشی برای درآمد زایی داشته باشند در غیر این صورت، عدم وجود منابع مالی برای انجمن‌های مردم نهاد ،این سازمانها را محکوم به نابودی خواهد کرد.

      این تشکلها میتوانند از طریق کمک و هدایای مردمی ،وجوه حاصل از انجام فعالیت‌ها در چارچوب اساسنامه  سازمان ،حق عضویت در سازمان و کمک‌های مالی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی کسب درامد نمایند.

شهریار نگارانجمن مردم نهاد پیشرو در غرب استان تهران است که مراحل تکامل انجمنهای مردم نهاد را یکی پس از دیگری سپری کرده و از جایگاه ویژه بین شهروندان برخوردار گشته است.در واقع شهریار نگار علاوه بر ایفای نقشهای ذاتی یک انجمن مردم نهاد، در حوزه فرهنگ سازی در راستای پذیرش انجمنهای مردم نهاد نیز فعال بوده و میتوان گفت میزان زیادی از انرژی و تمرکز انجمن به جای پرداختن به نقشهای تعریف شده،صرف فرهنگ سازی و اجتماعی نهادینه کردن فرهنگ فعالیت انجمنهای مردم نهاد شده است.

با توجه به گستردگی دامنه فعالیتهای انجمن و پیش بینی های انجام شده در اساسنامه میتوان گفت شهریار نگار تمام حوزه های مربوط به مفاهیم شهروندی فعال بوده توانسته تا کنون اثرات مطلوب و ماندگاری از خود به جای گذارد.

شهریار نگار در چهارچوب اساسنامه مصوب در حوزه رسانه و اطلاع رسانی،ارائه خدمات به اقشار نیازمند،پیگیری مطالبات شهروندان،تبیین و تشریح حقوق و تکالیف شهروندان و مسئولین،ساماندهی اقشار آسیب پذیر و.... در سطح شهرستان فعال میباشد.

متاسفانه مشکلات مطروح در خصوص فعالیت سمن ها در کشورهای در حال توسعه ،گریبان انجمن شهریار نگار را نیز گرفته و این انجمن با چنین مشکلاتی دست در گریبان میباشد.بی تردید مشارکت فعال شهروندان و ارتقای سطح باور فردی و اجتماعی کمک شایانی به تسهیل روند فعالیت شمنها خواهد نمود.

حال با توجه به توضیحات ارائه شده در خصوص سمنها به تشریح رویکرد،کارکردها،اهداف و استراتژی های انجمن حمایت از حقوق شهروندان دیده بان شهریار نگار میپردازیم.

چشم انداز:

دستیابی به توسعه همه جانبه(سیاسی،فرهنگی،اقتصادی و....)از طریق توسعه اجتماعی

ماموریت:

ایجاد رابطه بین مردم و دولتها و ایفای نقش مورد انتظار از انجمنهای مردم نهاد در برنامه ریزی،اجرا و نظارت بر  فرایندها

شکل دهی،ساماندهی و انسجام فعالیتهای اجتماعی

اهداف:

-صیانت از حقوق شهروندان

 تثبیت،تقویت و گسترش فعالیتهای انجمن

 ارتقای سطح مشارکت اجتماعی و تاثیر بر فرایندهای اجتماعی

جریان سازی اجتماعی و ساماندهی فعالیتهای اجتماعی در سطح شهرستان

 

بر همین اساس و در راستای دستیابی به اهداف و ماموریتهای تعیین شده انجمن شهریار نگار اقدام به:

·       ارائه برخی خدمات و نیازمندیهای جامعه به صورت رایگان(ساماندهی کودکان کار-زنان و کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و ...)

(مرحله اول تکامل تشکلهای مردم نهاد)

·       برقراری جلسات هم اندیشی ،هدایت و ساماندهی فعالیتهای اجتماعی بین گروههای مختلف

(مرحله دوم تکامل تشکلهای مردم نهاد)

·       آگاه سازی شهروندان از طریق آموزش و اطلاع رسانی

·       برگزاری همایش،سمینار و کارگاههای آموزشی

·       پیگیری مطالبات شهروندان

·       فرهنگسازی در زمینه های مختلف از طریق اجرای برنامه های متنوع

·       ارتقای سطح مشارکت اجتماعی

·       کسب قدرت از طریق رشد و گسترش شبکه ای فعالیتها جهت مقابله با تهدیدهای موجود در راه فعالیت تشکلهای مردم نهاد

(مرحله سوم تکامل تشکلهای مردم نهاد)

و...نموده است.

 

 

علاقمندان به عضویت در انجمن شهریار نگار و حضور در فعالیتهای اجتماعی میتوانند با مراجعه به دفتر انجمن به آدرس شهریار-میدان فرمانداری-ساختمان قدیم فرمانداری-جنب شورای شهرستان مراجعه و یا با شماره همراه 09126600425 تماس حاصل نمایند.

 

 

 

خواندن 85 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)
کد: 757

1 نظر

  • پیوند نظر محسن جلیلی یکشنبه, 28 خرداد 1396 ساعت 16:16 ارسال شده توسط محسن جلیلی

    بسیار عالی
    ممنون از دکتر خامسی عزیز که بدون هیچگونه چشمداشت خودشون رو وقف جامعه کردند

نظر دادن

شهروند گرامی نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تایید منتشر خواهد شد.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family