logo-samandehi

طرح استیضاح مسعود رهنما شهردار شهریار مجددا کلید خورد

سایه سنگین شهردار بر قامت شورای شهر

دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 13:11 نوشته شده توسط  تیم تولید محتوی شهریار نگار اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شهردار، سیزده عضو شورای شهر و 250 هزار شهروند شهریار یک مثلث سه وجهی را تشکیل میدهند که به واسطه قانون میبایست به صورت مستقیم و غیر مستقیم در اداره شهر سهیم باشند.

شهروندان از طریق انتخاب اعضای شورای شهر و اعضای شورای شهر از طریق انتخاب شهردار و نظارت بر عملکرد وی به صورت غیر مستقیم و شهردار به عنوان متولی امور شهر مستقیما در اداره امور و مدیریت شهر نقش دارند...

 

 

در پی طرح سوال اعضای شورای شهر شهریار از شهردار این شهر و قانع نشدن سوال کنندگان ، طرح استيضاح شهردار با امضاي ٥ عضو از اعضاي  شوراي شهر شهريار اعلام وصول گردید که در اولین جلسه شورا انجام خواهد شد.

طبق ماده 73 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور چنانچه یک یا چند نفر از اعضاي شوراي شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداري اعتراض یا ایرادي داشته باشند ابتدا توسط رییس شورا موارد را به صورت روشن به شهردار تذکر خواهند داد . در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر ، موضوع به صورت سوال مطرح می شود که در این صورت رییس شورا سوال را کتبا به شهردار اطلاع خواهد داد و حداکثر ظرف ده روز پس از ابلاغ ،شهردارموظف به حضور در جلسه عادي یا فوق العاده شورا و پاسخ به سوال می باشد .چنانچه شهردار ازحضور استنکاف ورزیده یا پاسخ وي قانع کننده تشخیص داده نشود طی جلسه دیگري موضوع مجدداً به صورت استیضاح که حداقل به امضاي یک سوم اعضاي شورا رسیده باشد ، ارائه می شود . فاصله بین ابلاغ تا تشکیل جلسه که از طرف رییس شورا تعیین خواهد شد حداکثر ده روز خواهد بود . شورا پس از طرح سوال یا سوالات و جواب شهردار راي موافق یا مخالف خواهد داد . در صورتی که شورا با اکثریت دو سوم کل اعضا راي مخالف دهد شهردار از کار بر کنار و فرد جدیدي از سوي شورا انتخاب خواهد شد

تبصره- در فاصله بین صدور راي عدم اعتماد و برکناري شهردار و یا خاتمه خدمت شهردار تا انتخاب فرد جدید که نباید بیش

از سه ماه به طول انجامد یکی از کارکنان شهرداري با انتخاب شوراي شهر عهده دار و مسئول اداره امور شهرداري خواهد بود .

همچنین حد نصاب رسمیت جلسات شورا طبق همین قانون دو سوم از کل اعضا میباشد.

 

این برای دومین بار از زمان تصدی رهنما در کسوت شهردار شهریار است که تعدادی از اعضای شورا پس از قانع نشدن از پاسخ های ارائه شده توسط شهردار در قبال سوالات مطرح شده درخواست استیضاح را مطرح میکنند.

یکبار نیز در پی ابلاغ یک حکمی به شورا ،جلسه فوق العاده با موضوع انتخاب سرپرست به جای شهردار فعلی به دلیل غیبت تعدادی از اعضا و ترک جلسه توسط تعداد دیگری از اعضا از حد نصاب قانونی افتاد و تصمیم ابتر باقی ماند.

حالا باید منتظر نشست و دید آیا باز هم شاهد غیبت برخی اعضا در این جلسه خواهیم بود؟ آیا بازهم شاهد ترک جلسات شورا توسط برخی نمایندگان مردم در شورای شهر و توهین به شعور جامعه و بی احترامی به آرای شهروندان خواهیم بود؟

شهردار، سیزده عضو شورای شهر و 250 هزار شهروند شهریار یک مثلث سه وجهی را تشکیل میدهند که به واسطه قانون میبایست به صورت مستقیم و غیر مستقیم در اداره شهر سهیم باشند.

شهروندان از طریق انتخاب اعضای شورای شهر و اعضای شورای شهر از طریق انتخاب شهردار و نظارت بر عملکرد وی به صورت غیر مستقیم و شهردار به عنوان متولی امور شهر مستقیما در اداره امور و مدیریت شهر نقش دارند.

حال این سوال مطرح میشود هر یک از اضلاع این مثلث تا چه اندازه در انجام وظایف خود موفق بوده اند؟

آیا شهروندان در جایگاه انتخاب، افراد مناسبی را برای حضور در صحن شورای شهر برگزیده اند و یا انتخابهای ایشان مناسب نبوده و سبب ناکارمدی مدیریت شهری شده است؟آیا شهروندان پیگیر مطالبات خود بوده اند و آیا به حقوق و تکالیف خود آگاه میباشند؟آیا شهروندان به درجه ای از بلوغ اجتماعی رسیده اند که در انتخابها این مسائل را مد نظر قرار دهند و عملکرد افراد برای آنها معیاری مهم تر از وعده های عمل نشده و کشش های قومیتی  و رفتارهای پوپولیستی و عوام فریبانه باشد؟

آیا اعضای محترم شورا توانسته اند خواسته های شهروندان را تامین نموده و به وظایف خود در انتخاب اصلح ترین فرد به عنوان شهردار و سپس نظارت بر عملکرد فرد انتخابی عمل کنند؟آیا این افراد توانسته اند به وعده هایی که داده اند و اکنون این وعده ها جزو تکالیف ایشان است عمل نمایند؟

 نهایتا آیا شهردار انتخاب شده توانسته است وظیفه خطیر مدیریت شهری را به خوبی ایفا نماید؟

اینها سوالاتی است که ابتدا باید پاسخهای روشن و شفاف برای آنها یافت و سپس مجددا دست به انتخاب زد.

چه در جایگاه شهروند،چه در جایگاه عضو شورا و چه در جایگاه یک شهردار

قطعا شهروندان در موسم انتخاب ضمن توجه به بی اخلاقی های صورت گرفته(غیبت و ترک مهم ترین جلسه شورا-انتخاب سرپرست شهرداری)  ابتدا پاسخ سوالات مذکور را یافته و اینبار بیش از گذشته و با درایت و تفکر و تعمق بیشتر دست به انتخاب خواهند زد.

قطعا جامعه به درجه ای از بلوغ دست یافته است که فریب رفتارهای عوام فریبانه را نخورده و با رجوع به حافظه تاریخی خود بهترین انتخاب را انجام خواهد داد.

شهروندان هوشیارند...

آرمان شهر شهریار را خواهیم ساخت

 

 

خواندن 444 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 دی 1395 ساعت 05:15
کد: 442

نظر دادن

شهروند گرامی نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تایید منتشر خواهد شد.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family